Opis obiektu
Autorzy, historia obiektu, określenia stylu.
Obiekt prawdopodobnie wzniesiony po pożarze, który miał miejsce w 1863 r.; wówczas spłonął niemal cały Suchedniów. Wg tradycji rodzinnych budynek fundowany przez inż. Poznańskiego, wzniesiony z drewna modrzewiowego, z rozebranych mostów. W 3 ćwierćwieczu XIX w. budynek pełnił funkcję poczty carskiej. W czasie okupacji był bazą AK.
Opis (sytuacja, materiał i konstrukcja, rzut, bryła, elewacje, dach, wnętrze wyposażenie, instalacje)
Pierwotnie dwutrakt z sienią na osi, z gankiem przed nią. Za kominem stojącym w centralnym punkcie budynku – komora. W pocz. XX w. część północno-zachodnia całkowicie przebudowana; z izby wyodrębniono sień, pompownię, komorę, a ostatnio łazienkę i WC. Dawną komorę za kominem zamieniono na kuchnię. Do ściany zach. dobudowano pomieszczenie, w którym zainstalowany był piec chlebowy i znajdowała się pralnia; ostatnio pełni rolę werandy. W okresie międzywojennym przebudowano wszystkie piece. Ok. 1963 r. do płn. wsch. izby wycięto otwór drzwiowy, w związku z wynajęciem tego pomieszczenia Genowefie Jasińskiej.
Obiekt chroniony prawem poprzez wpis do rejestru zabytków, Ewidencja zabytków nr: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_26_BK.69822, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_26_BK.9019
Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/suchedniow-dom-247100
Pomimo ochrony prawnej obecnie budynek jest zdewastowany, w stanie postępującego rozkładu.
Suchedniów architektura drewniana