Fundacja Wczoraj dla Jutra powstała, aby łączyć przeszłość z przyszłością. Sięgamy w przeszłość, aby stworzyć lepsze jutro.

województwo świętokrzyskie,
gmina Skarżysko-Kamienna,
26-110 Skarżysko-Kamienna, ul.Aleja Niepodległości 77

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej

Opis obiektu

Kościół powstawał w latach 1920-1925 z inicjatywy skarżyskich kolejarzy. Założony na planie krzyża łacińskiego. Projekt architektoniczny opracował Józef Pius Dziekoński (1844-1927). Kubatura kościoła wynosi 12000 m³ zaś powierzchnia użytkowa to 1050 m².

Położony w środkowej części miasta przy al. Niepodległości (dawniej ul. Kolejowa, następnie Armii Ludowej) na niewielkim wzniesieniu. Część sankruaryjna skierowana jest frontem na południe, ku ulicy. Budynek usytuowany jest w środku prostokątnego, przykościelnego terenu, otoczonego od strony ulicy żelazo-betonowym ogrodzeniem, przechodzącym w parkan murowany. Ufundowany na zaprawie wapiennej z cegły i piaskowca, którym to w postaci płyt obłożony jest od strony zewnętrznej. Cokół wykonany jest z brązowego piaskowca, muzy zaś z szarego, ciemnego. Więźba dachowa oryginalnie drewniana, dach kryty blachą cynkowaną. Na skrzyżowaniu dachów korpusu i transeptu sygnaturka z latarnią, zwieńczona iglicą. Przy fasadzie od strony południowej dwie wysokie, kwadratowe wieże nakryte hełmami baniastymi, z latarenkami zwieńczone iglicami.

Wnętrze nakryte jest sklepieniem gwiaździstym. Ściany i sklepienia otynkowane., filary nietynkowane z cegieł z bazami i głowicami wykutymi z szarego piaskowca. Posadzka z płytek ceramicznych i marmurowych. W oknach witraże autorstwa Jana Henryka von Rosen.  Kościół jest trójnawowy, pięcioprzęsłowy. Nawa główna dwukrotnie szersza od bocznej, przęsło nawy bocznej na planie kwadratu. Od północy prezbiterium, przy którym nawę główną przecina poprzecznie transept, tworząc po obu stronach korpusu nawowego skrzydła wielkości jednego przęsła nawy bocznej. Po obu stronach prezbiterium prostokątne zakrystie, a przy skrzydłach transeptu od północy i południa prostokątne kruchty. Od strony południowej na szerokości korpusu nawowego usytuowana trójdzielna, jednoprzęsłowa kruchta.

Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/kosciol-par.-p.w.-najsw.-345372

Obiekt jest schroniony prawem i wpisany do ewidencji zabytków pod numerem: PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_26_BK.7761